Psycholog-kiedy warto skorzystać z jego pomocy? - zdrowie uroda

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Charakterystyka terapii Gestalt

Jednym z głównych nurtów psychoterapeutycznych jest nurt humanistyczny, w ramach którego można wyróżnić psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii Gestalt jest podejście holistyczne, które polega na ujmo

Psycholog-kiedy warto skorzystać z jego pomocy? - zdrowie uroda warsztaty rozwoju osobistego kraków
waniu organizmu człowieka, jego ciała oraz psychiki, jako jednej całości. Psychoterapia Gestalt, należąca do nurtu humanistycznego, zakłada że każdy aspekt istnienia człowieka jest równie ważny i jest poruszany w trakcie terapii. Aspektami, które składają się na życie człowieka, to emocje, cielesność, intelekt oraz budowanie relacji z otoczeniem. Taki rodzaj terapii zakłada, że życiem człowieka rządzi proces homeostazy, czyli zdolność utrzymania stałości paramentów wewnętrznych. Najważniejszą formułą terapii Gestalt jest "tu i teraz", czyli skupienie się na doświadczaniu siebie oraz otoczenia. Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, które odbywa się poprzez wzrost umiejętności definiowania własnych potrzeb oraz poprzez głębsze zrozumienie przyczyn własnych wyborów.


Terapia grupowa - kiedy warto z niej skorzystać?

Czasami zdarza się, że dźwigamy zbyt wiele problemów na swoich barkach. Walczymy z uzależnieniem lub nie radzimy sobie w pracy lub w kontaktach z rodziną. Nie mamy czasu na wypoczynek i zastanowienie się nad własnymi potrzebami. Kiedy czujemy, że życie zaczyna nas przerastać, warto poszukać pomocy. Oczywiście możemy zwierzyć się bliskiej osobie, ale w wielu przypadkach najlepszym wyjściem będzie udanie się do psychologa.


Profesjonalny terapeuta pomoże nam zrozumieć i pokonać problemy. Jeszcze do niedawna psychoterapia polegała głównie na indywidualnych sesjach ze specjalistą. Obecnie coraz częściej zaleca się terapię grupową. Wszystko zależy od problemów z jakimi boryka się dany klient. Terapia grupowa to nic innego jak regularne spotkania osób, które łączą podobne doświadczenia, uzależnienia lub zaburzenia. Zaletą tego typu terapii jest pozytywne oddziaływanie grupy na daną jednostkę. Uczestnicząca w niej osoba otrzymuje wsparcie od pozostałych członków. Dodatkowo czuje się akceptowana i rozumiana, ponieważ inne osoby mają za sobą podobne doświadczenia. Z tego względu terapię grupową wykorzystuje się często w leczeniu uzależnień i zaburzeń odżywiania. Osoby mające problemy w kontaktach z innymi ludźmi lub z panowaniem nad gniewem również wiele z niej wyniosą.


Metoda terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, wywodząca się z nurtu terapii humanistycznych, wyznaje indywidualne podejście do pacjenta. Podejście terapii Gestalt zakłada, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a jego doświadczenia są niepowtarzalne. Ze względu na niepowtarzalność oraz wyjątkowość doświadczania przez istotę ludzką, terapia Gestalt skupia się na tym, co jest teraz. Wszelkiego rodzaju uogólnienia są odejściem od zasady "tu i teraz" uznawanej przez ten nurt psychoterapeutyczny. Z tego powodu terapeuta specjalizujący się w prowadzeniu psychoterapii Gestalt nie leczy depresji oraz lęków, ponieważ każda osoba może w sposób charakterystyczny doświadczać tych stanów w danym momencie. Istotne w terapii Gestalt jest kładzenie nacisku na zmianę, w której pacjentowi pomaga terapeuta. Według założeń terapii Gestalt nie ma ludzi, którzy są ciągle odważni, albo ciągle niepewni siebie, ponieważ wiele zależy od sytuacji, w jakiej się akurat znajdują. Psychoterapia Gestalt wyznaje holistyczne podejście do istoty ludzkiej.


Stosowanie podejścia behawioralnego

Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z wielu nurtów stosowanych w psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna współcześnie coraz bardziej zyskuje na popularności i jest jedną z najczęściej oferowanych psychoterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.